خانه / اخبار / بهره‌مندی از توانایی نخبگان لازمه تحقق جهش تولید است

بهره‌مندی از توانایی نخبگان لازمه تحقق جهش تولید است

 

جمهوری اسلامی طی دهه های اخیر به ڪاربرد علم در عرصه صنعت رسیده است اما تحقق جهش تولید نیازمند استفاده از ظرفیت همه نخبگان و ایده آنها و رصد و شناسایی قوانین مزاحم بر سر راه تولید است.

‍ ✍️به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده؛«فرهاد فلاحتی» نماینده مردم شریف قاینات و زیرڪوه و عضو ڪمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با یادآوری نامگذاری سال ۱۳۹۹ به جهش تولید از سوی مقام معظم رهبری،گفت: جهش تولید مولفه‌هایی دارد ڪه همه آنها در ڪنار هم می‌تواند موجب تحقق منویات مقام معظم رهبری شود، یڪی از ابزارها استفاده از نخبگان و جامعه دانشگاهی است البته جمهوری اسلامی در چند سال اخیر گام هایی را برداشته و در زمینه تولیدات علمی از نوشتن مقالات و پایان نامه علمی به درجه بالاتر یعنی ڪاربرد علم در عرصه صنعت رسیده و علم را به ثروت تبدیل ڪرده است، این مهم در قالب شرڪت‌های دانش بنیان به خوبی تحقق پیدا ڪرده است.

نماینده مردم قائنات وزیرڪوه در مجلس شورای اسلامی تصریح ڪرد: این ظرفیت یڪی از اجزای لاینفڪ جهش تولید است ڪه این فرایند نیز باید شڪوفا شود. اقدامات علمی و معقول در راستای حمایت از شرڪت های دانش بنیان در ڪشور انجام گرفته اما نیاز است همه گیر شود تا از ظرفیت همه نخبگان و ایده آنها استفاده شود. از سوی دیگر ابرازاهای لازم باید در اختیار شرڪت های دانش بنیان قرار داد تا ایده های پرهزینه را هم بتوانند به نتایج برسانند.

وی با تاڪید بر اینڪه برخی از قوانین دست و پاگیر بر سر راه تولید محصول این شرڪت ها باید برداشته شود،افزود: مجلس و دولت باید بستر سازی ڪند. شرایط مناسب است اما فضا و امڪانات بیشتری باید به شرڪت های دانش بنیان داده شود تا ڪشور را به سمت جهش تولید در فضای ایجاد شده ببرند.

فرهاد فلاحتی معتقد است: افرادی ڪه در فضای شرڪت های دانش بنیان ڪار می ڪنند یا دستگاه های متولی باید شرایط ڪنونی را رصد ڪنند و موانع و قوانین مزاحم را شناسایی ڪنند و به مجلس پیشنهاد دهند.
متاسفانه رصد تاثیرگذاری قوانین و وجود خلاءها و موانع قانونی نه تنها در ارتباط با شرڪت های دانش بنیان ڪه در مورد هیچ موضوع و مبحث دیگری انجام نمی شود لذا برگشت نظرات پس از تصویب قوانین به مجلس به ڪُندی انجام می شود.

نماینده مردم قائنات وزیرڪوه درمجلس شورای اسلامی با بیان اینڪه مرڪز پژوهش‌های مجلس باید شرایط را بررسی و در قالب طرحی پیشنهادات را به مجلس ارایه دهد، ادامه داد:

دولت نیز می‌تواند در قالب لایحه موارد لازم را به مجلس جهت قانونگذاری پیشنهاد دهد. این فرایند نیازمند جهش است.

عضو ڪمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامییادآور شد: مجلس دهم در مدت باقی بعید است ڪه بتواند به این موضوع ورود ڪند بنابراین مجلس یازدهم باید این موضوع را در دستور ڪار قرار دهد البته با توجه به دستور اخیر دڪتر لاریجانی به ڪمیسیون رفع موانع تولید، اقداماتی در این زمینه انجام شده و جمع بندی نهایی به زودی در راستای جهش تولید اعلام خواهد شد.

 

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

bigtheme