خانه / اخبار / برخی مسئولان در خصوص بازگشایی گمرک دچار خطای راهبردی هستند

برخی مسئولان در خصوص بازگشایی گمرک دچار خطای راهبردی هستند

نماینده مردم قائنات وزیرکوه در مجلس شورای اسلامی:
برخی مسئولان در خصوص بازگشایی گمرک دچار خطای راهبردی هستند

نماینده مردم قائنات وزیرکوه در مجلس شورای اسلامی گفت:

موضع‌گیری‌های مسئولان رده پایین‌تری در استان دارند که نیاز به بازگشایی معبر رسمی نیست اما این یک خطای راهبردی است.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده؛ به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ فرهاد فلاحتی نماینده مردم قائنات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خاورستان، اظهارکرد: باید اقداماتی در خصوص بازگشایی بازارچه یزدان صورت بگیرد که این تبدیل به گمرک مرزی شود.

وی افزود: پیگیری‌هایی که از سوی دفتر وزارت خارجه و وزارت کشور در خصوص بازگشایی بازارچه‌ها لازم بود انجام شد و طبق هماهنگی‌هایی که من داشتم و قولی که مسئولان داده بودند بازدیدهایی صورت گرفته و کمیته مشترک مرزی تشکیل شد.

نماینده مردم قائنات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان‌کرد: کار دیگری که اخیرا دارد انجام می‌شود بازدید رئیس کل گمرک افغانستان از بازارچه یزدان است؛ کارهای اداری که باید از طرف ایران انجام شود از طریق مرکز پیگیری می‌شود.

فلاحتی یادآورشد: ما بیشتر تاکید بر انسجام‌بخشی و تمرکز مسئولان داخلی استان در زمینه بازگشایی بازارچه یزدان داریم.

وی ضمن اشاره به این‌که آقای استاندار که ورود و پیگیری‌های خوبی داشتند، گفت:

بیشترین نگرانی ام از موضع‌گیری‌های مسئولان رده پایین‌تری در استان است که ممکن است اجتهادی داشته باشند که نیاز به بازگشایی معبر رسمی و گمرک دیگری نداریم.

نماینده مردم قائنات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی گفت: واقع امر این است که ما استان را فقط استان نباید ببینیم وقتی صحبت از گمرک مرزی می کنیم یک امتیاز  مثبت برای شرق کشور است.

فلاحتی افزود: ایجاد گمرک منافع بسیاری برای استان ما دارد که استفاده می کنیم و مشخص می کند گمرک مرزی چقدر در اشتغال و توسعه استان می تواند تاثیرگذار باشد.

وی ادامه‌داد: ما به هر میزان که بتوانیم گمرک مرزی یزدان را فعال کرده و از طریق کشور افغانستان، پاکستان وهندوستان و آسیای جنوب شرقی ارتباط برقرار کنیم توسعه قوی‌تری را در استان شاهد خواهیم بود که منافع آن برای همه کشور است.

نماینده مردم قائنات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی اظهارکرد: اگر نگاه استان و منطقه‌ای به موضوع داشته باشیم و تنها استان خراسان‌جنوبی را در این خصوص سهیم بدانیم ممکن است دچار خطای راهبردی بشویم که با توجه به مرز ماهیرودی که داریم نیازی به گمرک دیگری نداشته و همین زمینه یک اشتباه استراتژیک برای توسعه استان باشد.

فلاحتی گفت: من از تمام مدیرانی که در این زمینه چه اظهارنظر می‌کنند و چه ورود پیدا می کنند و مسئولیت هماهنگی‌ها بر عهده آنها است انتظار دارم دیدگاه توسعه به شرایط اقتصادی و گمرک مرزی داشته باشند.

وی ضمن تاکید بر این‌که من از راه اندازی هر چهار بازارچه استان استقبال می کنم، افزود: گمرک سطح و توسعه اقتصادی بالاتری از یک بازارچه دارد و یک معبر رسمی است که مورد اتفاق هر دو کشور است که در آن می توان کارهای بزرگ صادرات و واردات حتی ورود به بنگاه‌های اشتغال پایدار در منطقه را داشته باشیم تا ظرفیت های بسیاری در منطقه ایجاد کند.

نماینده مردم قائنات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی یادآورشد: بازدید و کارهایی که باید از طرف وزارت خانه مربوطه از گمرک، وزارت خارجه و وزارت کشور باید انجام می‌شد تا الان براساس یک بازه زمانی مشخصی انجام گرفته است.

فلاحتی افزود: گزارش روابط بین افغانستان و کشور ما گویای این است که کشور افغانستان مدافع بازگشایی این قضیه گمرک یزدان است و تاکنون استقبال داشته اند.

وی خاطرنشان‌کرد: در مباحث کلان اقتصادی کشوری و وزارت خانه‌های مربوطه نگاه مثبتی است که امیدواریم با هم سویی آقای استاندار و مدیران کل به سمتی بریم که شاهد افتتاح گمرک یزدان باشیم و محموله های بزرگ تجاری بین دو کشور رد و بدل شود؛ ظرفیت های خراسان جنوبی به نوبه مورد توجه قرار خواهد گرفت و فواید آن به مردم برخواهد گشت.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

bigtheme